Децентралізація Васильківщини,- у центрі уваги чиновник, а не людина

MyCollages

Децентралізація є однією з найуспішніших реформ уряду. Перші об’єднані територіальні громади в Україні було створено 2015 року. Втім на території Васильківського регіону лише 23 грудня 2018-го, мешканці новоствореної Ковалівської сільської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) провели перші в своїй історії вибори.
Газета «ЄС» вирішила розібратися, чому вдалося створення маленької сільської Ковалівськаої ОТГ, і пробуксовує об’єднання великої ОТГ, із центром в місті Василькові?

Читайте:Відбулися вибори голови та депутатів Ковалівської об’єднаної громади

З боку Васильківської міської ради двічі ініціювався процес об’єднання, однак жодного разу безрезультатно. Можливо, через те, що в процесі створення об’єднаної громади із центром в місті Василькові не було підтримки з боку широких верств населення, адже люди переважно у сільській місцевості не розуміли сам процес децентралізації, не бачили для себе реальних перспектив в об’єднанні їх села,  в одну територіальну громаду з центром в місті Василькові.

Читайте: Створюється Васильківська об’єднана громада

Втім  у більшості це було зумовлено, спротивом з боку чиновників Васильківської РДА, районної ради, а також керівництва сільських рад. Більшість з них систематично перешкоджали утворенню Васильківської ОТГ, очевидно через страх втратити робочі місця та повноваження, бо процес створення нової ОТГ супроводжується переформатуванням органів влади та змінами в управлінні на користь центральної громади.

Однак, як виявилося, вічно стримувати процес децентралізація не можливо. Адже реформа в будь-якому разі завершитися у 2020 році. До цього часу місцеві ради базового рівня мають бути на 100 % об’єднані у спроможні територіальні громади. Принцип добровільного об’єднання більше не працюватиме, решту територіальних громад буде утворено рішенням парламенту згідно перспективного плану уряду, виходячи з принципу спроможних громад.

Тобто, якщо на території Васильківського регіону до 2020 року добровільно не буде створено нові ОТГ, то  вже осінню 2020 року будуть утворені дві спроможні об’єднанні територіальні громади ,- Васильківська та Гребінківська. Адже за планами уряду лише такий формат децентралізації Васильківського регіону матиме усі можливості й ресурси для повноцінного функціонування та розвитку.

В тім це абсолютно не влаштовує противників такого об’єднання. Стало відомо, що  Васильківська РДА листом від  2 січня 2019 року повідомила сільських та селищних голів про те, що районна адміністрація вирішила, що буде не дві об’єднанні  громади, а шість маленьких ОТГ : Васильківська, Калинівська, Глевахівська, Гребінківська, Барахтівська, Ковалівська. Також у листі пропонувалося терміново протягом дня сформувати пропозиції та обговорити їх наступного дня на нараді з керівництвом району.

Повідомлення про "новий перспективний план" Васильківського району

Повідомлення про “новий перспективний план” Васильківського району

В тім, як виявилося, більшість сільських голів, отримали даний лист вже після того, як нарада відбулася. Зокрема Здорівський сільський голова Олена Кобзар, повідомила на своїй сторінці facebook, що отримала повідомлення, вже після наради, а саме  – 03 січня о 14:21 по електронній пошті.

Допис Здорівського сільського голови Олени Кобзар

Допис Здорівського сільського голови Олени Кобзар в мережі facebook

Виходить, що чиновники Васильківської  РДА за один день провели обговорення та всі консультації, і вирішивши долю більше 100 тисяч громадян, які проживають на території міста Василькова та Васильківського району.

І це при тому, що урядом при розробці перспективних планів передбачено зовсім інший механізм об’єднання, а саме створення робочих груп за участі органів місцевого самоврядування, громадськості, органів самоорганізації населення (ОСН) тощо та обов’язковість проведення консультацій.

До чого може призвести створення маленьких сільських ОТГ на території Васильківського району? І що загрожує жителям на даних територіях? 

Експерти Центрального офісу реформ при Мінрегіоні здійснили детальний аналіз фінансової діяльності органів місцевого самоврядування та підготували розширений  моніторинг фінансової спроможності об’єднаних територіальних громад у розрізі кожної з областей.

Аналіз здійснено за такими показниками:

  • обсяг власних доходів ОТГ на 1 мешканця та динаміку їх збільшення;
  • рівень дотаційності бюджетів;
  • обсяг капітальних видатків на 1 мешканця;
  • питома вага видатків на утримання службовців в ОТГ у власних ресурсах громади (без трансфертів) та співвідношення службовців і кількості жителів на 1 службовця.

Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ поінформувала, що моніторинг надає можливість оцінити поточний стан та потенціал кожної громади в частині її фінансової спроможності, проаналізувати ефективність використання наявних ресурсів та визначити пріоритети подальшої діяльності у нарощуванні дохідної частини бюджету та оптимізації напрямків використання наявних коштів.

«Якщо подивитися на бюджетні показники та місця в рейтингу ОТГ, то бачимо, що прослідковується закономірність між фінансовою спроможністю та чисельністю населення громади. Справа в тому, що у великих громадах більш вигідно розвивати малий та середній бізнес, оскільки там є достатній трудовий ресурс, більш ємний місцевий ринок збуту товарів і послуг та кращі перспективи для сталого розвитку громади. І, зверніть увагу, чим менше громада має в своєму бюджеті власних ресурсів, тим більша частка витрат в бюджеті припадає на утримання управлінського апарату і менше спрямовується на капітальні видатки».

Експерт нагадала, що в Україні об’єднання територіальних громад будується на принципі добровільності прийняття ними рішення щодо об’єднання. Однак зауважила, що при прийнятті такого рішення, громадам необхідно ретельно прораховувати фінансові показники, щоб зрозуміти, чи буде така громада спроможною вирішувати всі питання місцевого значення і який в неї потенціал для подальшого розвитку.

Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ

Яніна Казюк, координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ

«У центрі уваги реформи – людина. Вона потребує якісних послуг – медичних, освітніх, адміністративних, комунальних, культурних. Вона потребує належних умов для своєї самореалізації. Громаді є сенс об’єднуватися, якщо за всіма підрахунками вона здатна буде це все забезпечити», – зазначили Яніна Казюк.

Тобто, за словами експерта  чим менша кількість населення в ОТГ, тим більша частка бюджету припадає на оплату чиновників, а отже менше коштів піде на розвиток територіальних громад та безпосередньо забезпечення добробуту їх мешканців.

Сподіваємося, що розроблений на коліні чиновниками Васильківського району перспективний план об’єднання  територіальних громад буде відхилено, оскільки в іншому разі, в центрі уваги реформи децентралізації опиниться – чиновник, а не людина.


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz