Громадянське суспільство – ліки від популізму

  Богдан Корчинський

Богдан Корчинський

Через кілька днів завершаться повторні вибори до парламенту країни по 94-му мажоритарному виборчому округу. Перебіг цієї кампанії вкотре робить актуальним для дослідження такий феномен як популізм, який особливо яскраво був проявлений в останні тижні перегонів. В цій статті я спробую не лише констатувати факти, а й запропонувати своє бачення шляхів для подолання негативних наслідків популізму.

Популізм як політичне явище

Популізм виникає одночасно з появою основних демократичних інститутів – загального виборчого права та рівноправності громадян. В демократичних умовах кожен дорослий громадянин виступає учасником політичного процесу в державі. Для перемоги політки як інструмент використовують звернення до настрою населення. В результаті підлаштування під масову свідомість більшості стає засобом для завоювання влади. Сьогодні основні претенденти на перемогу по 94-му округу активно цим користуються.

Популізм поширений серед людей з низьким рівнем політичної і правової культури. В умовах зубожіння більшої частини населення він був і залишається ефективним інструментом виборчих технологій. Нездатність широких мас відрізнити демагогію від реалістичних пропозицій, готовність фанатично вірити черговому кумиру і ненавидіти конкурентів – симптоми невисокої політичної культури, які ми сьогодні бачимо серед виборців. Українцям з 90-их років минулого сторіччя обіцяють зробити дороги, йдуть десятиліття, а ця обіцянка й досі актуальна сьогодні і активно використовується популістами для мобілізації електорату.

выбоpыПопулізм є основою всіх сучасних ідеологій. Він є інструментом як влади так і опозиції, демократів і лібералів, комуністів і націоналістів. Популізм легко проникає в усі види ідеологічних течій, адже він не прив’язаний до фундаментальних цінностей, таких як рівність чи справедливість. Більше того, сьогодні популізм виступає як самостійна ідеологія, що виходить за межі класичних ідеологічних напрямків.

Читайте: Популізм як основна виборча технологія влади та опозиції

Популізм – погано чи добре? На мою думку, популізм не може бути ні однозначно позитивним, ні безумовно негативним. Популізм є основою демократії, а від так сьогодні від нього нікуди не дітись – об’єктивна реальність часу. Адже він зачіпає ті зміни, які об’єктивно назріли в суспільстві. Крім того, коли приходить криза, він мобілізує народ до захисту своїх прав та інтересів. Підтвердженням цьому є останні події на столичному Майдані.

Потрібно розуміти, що популізм орієнтований на простих людей, які взагалі не хочуть займатися безпосередньо публічними справами. А тому суспільство повинне за допомогою громадських інституцій створювати умови для мінімізації ризиків популізму. Для цього потрібно застосувати механізми контролю за виконанням обіцянок кандидатів.

Щоб змусити політиків виконувати обіцяне населенню, людям потрібно об’єднатись. Це можуть бути спілки рибалок чи автомобілістів, батьківські комітети та профспілки, гаражні кооперативи, об’єднання співвласників житла чи органи самоорганізації населення. Українське законодавство дає широкі можливості громадянам єднатись задля захисту спільних інтересів. Обіцянки кандидатів важко контролювати, коли технології популізму застосовуються до виборців поодинці.

Належного контролю можна досягти лише об’єднавши людей в організації за інтересами. Громадянське суспільство має стати посередниками між владою та громадянином. Виключно за таких умов населення країни зможе народити суспільство. Об’єднані у організації люди будуть спроможні прискіпливіше ставитися до висловлювань політиків і обіцянок кандидатів. Тільки збудувавши громадянське суспільство люди отримають механізми, за допомогою яких можна зробити українську політику більш прозорою і менш популістською.

Богдан Корчинський


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz