Катерина Насальська: «Васильків отримає багато переваг від децентралізації»

Вашій увазі пропонується інтерв’ю з Катериною Насальською – керівником ГО «Новий Васильків», експертом в галузі впровадження місцевої демократії, учасником світового Форуму з демократії у Стразбурзі (Франція). Катерина Олександрівна за фахом економіст, має успішний досвід роботи у фінансовій та економічній сферах, останні роки активно займається впровадженням різноманітних форм розвитку місцевої демократії та народовладдя. Виховує доньку (5 років), полюбляє велоспорт, шиття та грає на фортепіано. 

Керівник ГО "Новий Васильків" Катерина Насальська

Керівник ГО “Новий Васильків” Катерина Насальська

Катерина Олександрівна, Ви доволі нова людина в громадському житті міста Василькова, проте, вже встигли звернути на себе увагу та стати одним з активістів міської громади. Розкажіть нашим читачам, з чого почався ваш шлях як громадського діяча? 

Каталізатором став мій перший  візит на батьківські збори до дитячого садочка моєї доньки. Я з’ясувала, що для приготування  їжі для дітей використовують звичайну воду з-під крану, без жодної очистки. Про якість води в місті не потрібно багато говорити. Тоді я задалась питанням, а що роблять батьки для вирішення ситуації? Відділ освіти? Санстанція? Виявлялися, всім було не до цього. Тому я вирішила  взяти і вирішити проблему з водою самостійно. З самого початку я спланувала свою діяльність, зробила аналізи води, зібрала підписи батьків та почала лобіювати вирішення цього питання. Першим результатом мої роботи стало те, що у садочки почали завозити очищену воду, згодом придбали резервуари для зберігання води, щоб  економити витрати на пальне. На вирішення питання в цілому пішло близько 5 місяців, як результат – у всіх садочках міста Васильків було встановлено водоочисні системи за європейськими стандартами. Це була велика перемога. Саме це надихнуло мене продовжувати громадську діяльність.

Ви постійно підвищуєте свій рівень, берете участь у конференціях та форумах. Нам відомо, що Ви були учасником світового Форуму з демократії, що проходив в 2015 році у місті Стразбурзі. Поділіться досвідом, як представнику громадської організації з Василькова взяти участь у міжнародному заході такого рівня?  З якими враженнями Ви повернулися додому?  

Світовий форум – це подія номер один у моєму громадському житті. В Страсбург я потрапила за результатами конкурсного відбору на семінарі для місцевих лідерів з розвитку місцевої демократії, який організовував Конгрес місцевих та регіональних влад Ради Європи. На світовий форум з України потрапило 20 фахівців-представників усіх областей. Це була неймовірна поїздка. Був досить високий рівень учасників панельних дискусій. Піднімалися питання  розвитку місцевої демократії та безпеки. Основною темою пленарних засідань були теми тероризму і його видів, контролю та рівня його дозволеності. В лабораторіях  проводилися дискусії на теми свободи інформаційного простору у вік тероризму, а також відбувався обмін кращим досвідом країн, що знаходяться в стані демократичних перетворень.

Під час панельної дискусії на міжнародному форумі

Під час панельної дискусії на міжнародному форумі

Окрім міжнародного досвіду та особистих вражень, який практичний досвід від таких поїздок отримують територіальні громади, представники яких відвідали форум? Що із почутого можна впровадити на місцевому рівні? І що, можливо, вже зроблено Вами у Василькові, використовуючи досвід, набутий на Форумі?

Враховуючи значне зростання інтересу мешканців міста Василькові до безпосередньої участі у вирішенні місцевих проблем, а також розвиток системи самоорганізації населення, спільно з іншими експертами та депутатами Васильківської міської ради  ми працюємо над розробкою та впровадженням проектів місцевих нормативно-правових актів, які передбачатимуть створення умов для розвитку та реалізації форм місцевої демократії. Останній результат – це затвердженні міською радою методичні рекомендацій щодо легалізації органів самоорганізації у Василькові. Зараз «Ресурсно-інформаційний центр «Новий Васильків» планує розширити нашу діяльність з надання безкоштовної правової, консультативної, інформаційної, методичної та інших видів допомоги членам територіальних громад у розвитку різних форм місцевої демократії таких як загальні збори членів територіальних громад за місцем проживання, місцеві ініціативи, громадські слухання, ОСНи тощо.

Нещодавно Ви були учасником науково-практичного форуму з Децентралізації. Скажіть, будь ласка, що чекати мешканцям Василькова від адміністративно-територіальної реформи? Наразі в місті досить мало інформації з цього приводу.

Від  реформи децентралізації місто Васильків отримає багато переваг. Адміністративно-територіальна реформа це чи не єдина реформа у світі, яка носить беззаперечно позитивні наслідки для людей. Але перш ніж впроваджувати реформи, потрібно запровадити системи інформування мешканців Василькова про її цілі та шляхи реалізації , налагодити систему комунікації серед мешканців та поширювати інформацію про успіхи реформи через ЗМІ, Інтернет, нові медіа.  Задля того, щоб розпочати впроваджувати заходи з реформи децентралізації у Василькові, я домовилася про співпрацю Київським  Офісом реформ, DRI, Інститут політичної освіти та іншими вагомими національними та міжнародними організаціями. Я усвідомлюю, що самостійно нашій громадській організації не впоратися з реалізацією цього проекту, тому ми домовляємося про співпрацю з  іншими місцевими та регіональними експертними інституціями для спільної участі в заходах по залученню міжнародних ресурсів для  розвитку місцевої демократії на території Василькова. Найближчим часом ми публічно оголосимо про плани громадських організацій щодо спільної діяльності у напрямку розвитку місцевої демократії.

Які на сьогодні можете відмітити основні проблеми розвитку громадянського суспільства в місті Василькові?

До цього часу проблем було багато, наприклад, була відсутня єдина міська інформаційно-просвітницька політика у сфері сприяння розвитку громадянського суспільства. Я вважаю, що потенціал організацій громадянського суспільства не повною мірою використовується для надання соціальних та інших суспільно значущих послуг. Недостатньою є практика залучення громадськості до формування та реалізації міської політики і вирішення питань місцевого значення. Крім того, організації громадянського суспільства не мають доступу до міської фінансової підтримки, до прозорих конкурсних процедур та надання необгрунтованих переваг окремим видам громадських організацій.

Тобто належна взаємодія влади та громадськості наразі відсутня? Як Ви вважаєте, чи може ця ситуація змінитися на краще? 

Я можу відмітити, що з обранням Васильківської міської ради нового скликання дуже багато питань зрушилося з мертвої точки. Мені відомо, що на березневу сесію Васильківської міської виноситься стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства у місті Василькові на 2016 – 2020 роки, її затвердження сприятиме підвищення ролі громадянського суспільства в різних сферах діяльності міської ради, зокрема щодо впровадження реформ, підтримки ініціатив громадськості, а також сприятиме  налагодженню ефективного діалогу та партнерських відносин Васильківської міської ради з організаціями громадянського суспільства. Затвердження цієї стратегії буде вагомим підґрунтям  для позитивних змін.

Катерина Насальська

Катерина Насальська

Катерина Олександрівна, як можна з вами зв’язатися і долучитися до вашої команди?

Двері нашої організації завжди відчинені для чесних та активних людей. Ми чекаємо на співпрацю – наша організація є в мережі Фейсбук  (https://www.facebook.com/groups/newvasylkiv.com.ua)  та за посиланням в мережі Інтернет  www.newvasylkiv.com.ua . У нас в команді «Ресурсно-інформаційний центр «Новий Васильків» є молодь, студенти, є професійні юристи, є відомі спеціалісти зі сфери охорони здоров’я, досвідчені економісти. Маємо велику потребу в програмістах , носіях іноземних мов та просто активних мешканцях. Долучайтесь до нашої команди!


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz