Новації закону про місцеві вибори

про місцеві вибори

В Україні, шляхом  опублікування в газеті “Голос України”, набув чинності закон про місцеві вибори, підписаний президентом 6 серпня цього року. Газета «Європейське суспільство» детально вивчила нову редакцію закону та підготувала своїм читачам з Василькова найцікавіші новації нового виборчого закону.

Прохідний бар’єр збільшено, а кількість депутатів зменшено

Найголовнішим нововведенням закону для виборців Василькова є запровадження пропорційної системи із відкритими списками для обрання депутатів міської ради. Прохідний бар’єр для партій збільшено з 3% до 5%. При цьому виборець, крім голосування за партію, віддає свій голос за кандидата, який висунутий політичною партією на територіальному окрузі. У такий спосіб депутатом від партії, яка подолала виборчий бар’єр, стає той кандидат, за кого виборці віддали найбільшу кількість голосів.

Введений так званий “лідер презентаційного списку” - 1 кандидат, який гарантовано проходить у разі подолання партією прохідного бар’єру.

Партія закріплює за територіальним виборчим округом не більше 1 кандидата.

Після впровадження закону про місцеві вибори буде значно скорочено кількість депутатів місцевих рад.  Наприклад, якщо сьогодні Васильківська міська  рада складається із 46 депутатів, то після прийняття закону у Василькові буде тільки 34 депутати. Це значно збільшить ефективність роботи ради та підвищить якість народних обранців, адже збільшиться конкуренція за прохідне місце.

Право висувати кандидатів у депутати Васильківської міської ради матимуть лише місцеві осередки політичних партій. Самовисування для депутатів міських рад не передбачено. Політичні партії мають право висувати у депутати як членів партії, так і безпартійних громадян.

Рішення місцевих організацій партій про висування кандидатів у багатомандатних округах та на міського голову на місцевих виборах затверджує центральний керівний орган партії.

Читайте: Розпочато процеc перевиборів Васильківської міської ради

Депутатів зможуть відкликати 

Важливим нововведенням є те, що законом передбачено механізм відкликання депутатів виборцями та політичними партіями, які висували кандидатів.  Якщо відповідний кандидат у депутати був висунений місцевою організацією партії, рішення про відкликання депутата за народної ініціативи приймається з’їздом відповідної партії. ТВК має прийняти рішення про заміщення депутата (наступного в черговості депутата) або проведення виборів. Такий механізм застосовується також і по відношенню до міського голови.

Вибори міського голови

Вибори Васильківського  міського  голови проводитимуться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі – тобто в один тур.

Читайте: Результати виборів мера Василькова

Право висувати кандидатів на посаду міського голови матимуть політичні партії. Крім того, закон дозволяє балотуватися кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.

Без блоків, але з квотою для жінок

У виборах зможуть брати участь політичні партії, зареєстровані на день опублікування закону. Закон не передбачає участь у виборах виборчих блоків партій. Також законом передбачається гендерна квота серед учасників виборів – не менше від 30% представників однієї статі. У той же час, покарання за недотримання цієї норми в чинному законодавстві відсутнє.

Читайте: У Василькові відбудуться дострокові вибори

Як виглядатиме бюлетень для голосування

В бюлетені зазначається порядковий номер, великими літерами повна назва відповідної місцевої організації, далі маленькими літерами в дужках (прізвище, ім’я та по-батькові першого кандидата) в списку кандидатів, далі через тире великими літерами прізвище, ім’я та по-батькові кандидата у депутати закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом. Назва партії буде відокремлена більш яскравим шрифтом, ніж відповідні кандидати.

Формування виборчих комісій

ЦВК за поданням місцевих осередків політичних партій формує міську виборчу комісію. Політична партія, яка має фракцію у парламенті, матиме право внести не більше двох представників до складу комісії, інші політичні партії матимуть право запропонувати по одному своєму представнику, які проходитимуть процедуру обрання шляхом жеребкування.

Дільничні виборчі комісії формуються із числа осіб, запропонованих парламентськими партіями, а також партіями, які висунули виборчий список кандидатів у депутати міської ради.

Нагадаємо, що чергові вибори Васильківського міського голови та депутатів міської ради відбудуться 25 жовтня 2015 року.

 


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz