ОСН чи ОСББ – у чому відмінність?

OSBB_OSN
У Василькові набирає обертів черговий скандал. В центрі уваги опинилася ініціатива мешканців будинку №14 у військовому містечку №11 щодо створення органу самоорганізації населення. Справа в тому, що 17 червня 2016 року Васильківська міська рада дала згоду на створення органу самоорганізації населення будинкового комітету будинку №14 у військовому містечку. Відповідне рішення було ухвалено на підставі 86 підписів мешканців будинку, які дали згоду на створення ОСН. Однак 21 червня 2016 року до міського голови надійшла скарга за підписами близько 40 мешканців будинку, які заявляють, що ніяких зборів мешканців не було, і вони виступають проти створення ОСББ у їхньому будинку. І хоча скарга стосується ОСББ, яке дійсно не створювалося, скаржники наполягають на тому, що підписи, які були подані на сесію, зібрані шахрайським шляхом. Основний аргумент – загальні збори мешканців будинку не проводилися, а підписи збиралися шляхом індивідуальних зустрічей.

Богдан Корчиснький

Богдан Корчиснький

«Основна проблема полягає в тому, що мешканці «проблемного» будинку №14 не розібралися у тому, що таке ОСН та ОСББ, і в чому полягає їх відмінність. Користуючись необізнаністю людей, більш досвідченні у цьому питанні громадські активісти загострюють ситуацію. На мою думку, сьогодні проблеми як такої немає, є лише бажання окремих людей політизувати це питання. Ми проведемо перевірку, і якщо дійсно підписи мешканців за створення ОСН були підроблені, то ми скасуємо рішення сесії як не законне», – коментує конфліктну ситуацію начальник юридичного відділу Богдан Корчинський.

Поки у виконавчому комітеті проводять перевірку за скаргою громадян, редакція газети «Європейське суспільство» вирішила з’ясувати, у чому полягає різниця між ОСН та ОСББ.

Отже, ОСН чи ОСББ?
Перш за все дамо визначення: ОСН -це орган самоорганізації населення, ЖБК – житлово-будівельний кооператив, а ОСББ – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Принципова відмінність полягає в тому, що ОСББ – це лишень будинковий комітет із суто господарськими функціями, який управляє власним майном. Тобто мешканці багатоквартирного будинку, об’єднавшись, перебирають на себе відповідальність за утримання та обслуговування всього свого будинку разом із тепловими та водогінними мережами, підвалами, дахом, сходовими клітками тощо, а також прибудинкової території. Для цього зазвичай обирають управляючого, якому з власної кишені платять зарплату. Тепер вже ОСББ напряму укладає угоди з організаціями (це можуть бути і приватний ЖЕК, і просто ремонтні фірми) про надання ними комунпослуг – вивезення сміття, ремонту під’їзду, обслуговування котельні, заміни водогінних труб у разі їх прориву, озеленення та охорони двору тощо.

Схема ОСББ

Схема функціонуваня ОСББ

Іще така деталь: якщо більшість жителів одного багатоквартирного будинку збереться і проголосує за збільшення квартплати чи якісь додаткові комунальні послуги, то незгодна меншість також буде змушена пристати на ці умови і платити. При цьому державні пільговики не завжди можуть скористатися правом бодай на знижку в оплаті. Принцип ОСББ такий: хочеш гарно жити – заплати сповна. До слова, ЖБК – житлово-будівельний кооператив – це, власне, те саме, що й ОСББ, лишень його дії регулюються іншими законами України.

Інша справа – ОСН. Мета його створення – захист інтересів громади, яка проживає на певній території (це можуть бути і просто одна багатоповерхівка з прилеглим двором, і вулиця, і навіть цілий мікрорайон у місті), контроль за діями влади та право участі у розпорядженні бюджетом свого мікрорайону. А тепер – детальніше.
Діяльність ОСН регламентується законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про органи самоорганізації населення». Тож окремим громадськими активістами, які намагаються зменшити значення цього об’єднання і подекуди роблять ставку на майже примусове створення ОСББ, слід нагадати, що відповідно до пункту 1 статті 5 Закону про місцеве самоврядування, ОСНи належать до системи місцевого самоврядування і вправі брати участь у будь-яких перетвореннях і утвореннях в житті громади міста. Зокрема, разом із депутатами (зауважте, саме разом з депутатами!) представляти інтереси своєї громади у міській раді та її виконавчому комітеті, місцевих органах виконавчої влади, вносити пропозиції до проектів місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку та проектів міського бюджету, а також здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам житлово-комунальних послуг та проведених у житлових будинках ремонтних робіт. Комітет ОСН також може долучатися до планування забудови території шляхом участі в обговоренні проектів містобудівної документації. Може лобіювати перед міською радою та міським головою питання про відкриття нового (або навіть закриття) магазину, надання соціальної допомоги мешканцям, уведення нового чи відміну наявного транспортного маршруту, відкриття школи, дитячого садка, молодіжного клубу, спортивної секції, ремонт та реконструкцію комунальних мереж або будинків, благоустрій території, проведення свят, публічних акцій тощо. Представники ОСН можуть бути присутніми на сесіях міської ради, засіданні виконавчого комітету, коли розглядаються питання, що стосуються їхньої життєдіяльності, а також сприяти правоохоронним органам у забезпеченні ними охорони громадського порядку. ОСН має й повноваження вносити на розгляд органів місцевого самоврядування пропозиції щодо благоустрою та здійснювати громадський контроль за дотриманням Правил благоустрою. ОСН також може бути ініціатором суботників, акцій з озеленення території, зі створення та ремонту дитячих майданчиків, встановлення лавочок та інших малих архітектурних форм шляхом подання до міської ради заявки про планування таких акцій. Разом з тим (зважте, і це також дуже важлива відмінність між ОСН і ОСББ!), Закон не передбачає можливості утримання чи ремонту будинку силами будинкового комітету, а лишень за умов делегування цих повноважень представницьким органом.

Ствоерення органу самоорганізації населення

Ствоерення органу самоорганізації населення

Як бачите, відмінності істотні. Одне лиш, напевно, об’єднує ОСН та ОСББ – це присутність у будинку чи мікрорайоні активних і небайдужих мешканців, які хотіли й могли б об’єднатися задля зміни життя на краще. Адже об’єднаним у громаду мешканцям значно легше відстоювати свої законні права та інтереси. На їхньому боці низка законів із самоврядування, а відтак – більше важелів упливати на недобросовісних і недбайливих чиновників.

Тож, хоча створення органів самоорганізації населення у Василькові і супроводжується непорозуміннями, на нашу думку, цей процес є вкрай важливим для розвитку місцевої демократії та самоорганізації населення у нашому місті, адже у такий спосіб все більше мешканців стають обізнаними про свої права та отримують можливість свідомо обирати своє майбутнє.


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz