Вибори до Васильківської міської ОТГ. Нові вибори – нові правила.

ОТГ
У жовтні  2020 року відбудуться перші вибори до Васильківської міської об’єднаної територіальної громади. Ми обиратимемо міського голову, депутатів ради об’єднаної громади, а також сільських старост. Планується, що місцеві вибори завершать реформу адміністративно територіального устрою України.

До складу новоутвореної Васильківської ОТГ увійде місто Васильків, а також 12 сільських рад, які раніше були у складі Васильківського району. Це будуть території нинішніх Васильківської міської ради , Барахтівська, Великобугаївська, Великовільшанська, Застугнянська, Здорівська, Кодаківська, Луб’янська, Митницька, Погребівська, Тростинська, Яцьківська, Шевченківська – сільські ради.

За даними Київської ОДА населення об’єднаної громади становитиме понад 45 тис. осіб. Від кількість населення залежить правила за якими відбуватимуться місцеві вибори. На разі передбачено, що в містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб –  вибори відбудуться по мажоритарній системі відносної більшості.

Тобто вибори до Васильківської міської об’єднаної громади будуть проводитися за багатомандатною мажоритарною системою, за якою від одного округу будуть обрані від 2 до 4 кандидатів, які отримали найбільшу підтримку.

З метою обрання депутатів територія міської об’єднаної громади, її територія буде поділена на багатомандатні виборчі округи. Середня орієнтовна кількість таких багатомандатних округів визначається, як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на три.
Загальний склад міської ради ОТГ складатиметься з 34 депутатів. Тобто буде близько 10 виборчих округів.

Діяча редакція Виборного кодексу містить норма, яка дозволяє балотуватися депутатом міської ради ОТГ шляхом самовисування та від організації політичної  партії. Список кандидатів у бюлетені партія повинна затвердити на зборах, крім того, у ньому повинен бути дотриманий гендерний баланс – щонайменше 40% представників однієї статі.

Міського голову  та сільських старост  обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості: переможе кандидат, що набрав найбільшу кількість голосів. Кандидат на посаду міського голови може балотуватися шляхом самовисуванням або від місцевої організації політичної партії.

Загроза партизації  та заборона самовисування 

На сьогоднішній день існує загроза, що перед самими виборами виборчий кодекс зазнає суттєвих змін. На разі серед депутатів правлячої коаліції у Верховній раді є бажання заборонити самовисування до місцевих рад із кількістю виборців  до 90 тисяч. Крім того, в монобільшості є плани скасувати мажоритарні вибори, та запровадити партійні списки в усіх громадах з населенням вище 15 тисяч осіб.

Тобто зараз в статті 220 Виборчого кодексу  України, є норма, яка визначає: “право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб), районної у місті, районної ради реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом”.

За такими правилами виборці голосуватимуть за конкретного кандидата, прізвище якого буде у виборчому бюлетені для голосування.

У той же час, існує загроза, що із закону  приберуть норму, яка дозволяє самовисування. А також буде зменшено кількість населення громади у яких вибори проводяться за мажоритарною складовою.  У разі внесення таких змін, вибори до Васильківської ОТГ відбудуться не за мажоритарною системою, а за  пропорційною системою з відкритими партійними списками.

Тобто виборці будуть голосувати не за конкретну людину, яку вони знають, а за політичну партію із списку, без конкретних прізвищ. Саме таку ініціативу парламенту вважають найбільшою загрозою на місцевих виборах. Так зокрема депутат Васильківської міської ради Богдан Корчинський називає спробу заборонити  громадянам балотуватися до місцевих рад шляхом самовисування, -  узаконеним  політичним рабством.

bogdanFB

Якою буде остаточна модель законодавства про місцеві вибори буде відомо лише перед самими виборами, адже завжди в Україні виборче законодавство змінюють перед самим стартом виборчої кампанії.

Це завжди робиться для того, щоб зменшити шанси  звичайних людей та маленьких партій перемогти на виборах, а також збільшити вплив парламентських партій на місцях, шляхом тотальної партизації кандидатів у депутати місцевих рад та сільських і міських голів, створення системи партійних списків.

Більше того, можна допустити, що нове районування області оприлюднено саме для того, щоб відволікти увагу громадян від найбільш важливого питання – законодавства про місцеві вибори.

Тож поки майбутні учасники виборчих перегонів, як “Дон Кіхот”, ламають списи у боротьбі із “вітряними млинами” – за існування районного центру, ми будемо відслідковувати зміни у чинному законодавстві про місцеві вибори та інформуватимемо наших  читачів про важливі аспекти.


Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити свій коментар вКонтакті


Залишити свій коментар FacebookЗалишити коментар

Где лучше обмен wmb на wmz